Sprzedaż/Kupno samochodu przez Internet

Na co zwrócić uwagę gdy kupujemy samochód?

Przede wszystkim nie daj się skusić atrakcjom cenowym. Przeglądając ogłoszenia dowiesz się w jakich granicach zapłacisz za wymarzony samochód.

Kupując auto podzielmy sobie sprawdzanie go na dwa etapy. Pierwszy to przejrzenie dokumentów, sprawdź czy numery nadwozia są zgodne z tymi w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jest to auto produkowane po 1999 roku musi posiadać kartę pojazdu, jeśli sprzedający nie jest pierwszym właścicielem zażądaj umowy kupna –sprzedaży z poprzednim właścicielem. Nie zapomnij o polisie OC. na co zwracać uwage przy kupnie Oglądając samochód z zewnątrz zwróć uwagę na odległości pomiędzy elementami karoserii i na kolor lakieru, nierówności świadczą o tym że auto było naprawiane.

O stanie samochodu dużo powie nam jego wnętrze. Dość łatwo jest skonfrontować przebieg auta z jego zużyciem w środku. W samochodzie o przebiegu od 100 tysięcy kilometrów znajdziemy pościerane pedały i drążek zmiany biegów. Fotel kierowcy jest na pewno bardziej „wysiedziany” niż pozostałe. Zwróć uwagę na zapach w samochodzie czy nie czuć stęchlizną i zajrzyj pod dywaniki- na rynku sporo jest aut popowodziowych. Po zapaleniu silnika przyjrzyj się czy wszystkie kontrolki zgasły, czy nie palą się te od poziomu oleju, czy akumulator jest w dobrym stanie. Sprawdź czy działają wszystkie zamki, przełączniki, światła, jak otwierają się drzwi i okna. Oglądając silnik sprawdź czy są wycieki, świeżo umyty silnik powinien Cię zaniepokoić, widocznie sprzedający ma coś do ukrycia. Obejrzyj filtry i stan oleju czy nie wymagają wymiany.

Nie zapomnij o jeździe próbnej, podczas jazdy zwróć uwagę czy samochodu nie znosi na jedną stronę, czy nie stuka, jak działa skrzynia biegów i jak zachowują się hamulce. Jeżeli zdecydujesz się na ten pojazd warto przed kupnem pojechać do warsztatu na sprawdzenie techniczne. Zapłacisz kilkaset złotych ale fachowiec obejrzy elementy, których nie da się sprawdzić metodą „na oko”.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009